Polecamy

W jaki sposób wybrać hotel?

Czy usługi dodatkowe hotelu są potrzebne?

Poradnik

Budowa Varso Tower - poradnik turysty

W Polsce zakończyło się największe tego typu przedsięwzięcie - projekt najwyższego wieżowca w Europie. Największym wyzwaniem była jego ponadprzeciętna wysokość oraz zastosowanie niestandardowych rozwiązań. O tych zagadnieniach pisze główny architekt Artur Gizmajer w Varso Tower.

Pracownia Foster + Partners zaprojektowała Varso Tower, 53-piętrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Budynek ma 230 m wysokości, sięgającej najwyższego tarasu. Posiada również iglicę sięgającą 310m. Jest to obecnie najwyższy budynek na terenie Unii Europejskiej. Konstrukcja osiągnęła swoją docelową wysokość pod koniec lutego 2021 roku po zainstalowaniu masztu. Główna część bryły ma prawie 4 metry wysokości i została pokryta przeszkleniami. W najwyższej części budynku zakończyły się ostatnie prace montażowe elewacji. Wewnątrz trwają prace instalacyjne i wykończeniowe. Ze względu na złożoność i skalę projektu, zakończenie prac przewiduje się na 2022 rok.

Podstawową funkcją budynku mają być biura. Na kondygnacji L+46 zaprojektowano reprezentacyjną przestrzeń restauracyjną. Z punktu widokowego o wysokości 180 m można podziwiać panoramę Warszawy. Uzyskanie jeszcze szerszego widoku było możliwe dzięki pochylonej ścianie żelbetowej. Na najwyższych kondygnacjach dostępne będą dwa ogólnodostępne tarasy widokowe. Pierwszy z nich, rekreacyjny, zlokalizowany będzie na wysokości 205 m ze specjalnie wyprofilowanymi stopniami i siedziskami. Będzie on również stanowił dostęp do kawiarni. Na tym terenie będzie można również posadzić szesnaście drzew o wysokości powyżej 6 m. Drugi, mniejszy, zlokalizowany jest na wysokości 230 m, czyli dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Przeznaczony jest wyłącznie do celów widokowych. Będzie oferował 360-stopniowy widok na miasto i okolice, co uczyni go jednym z najbardziej widocznych punktów w Europie.

Varso już nie urośnie, ale zazieleni się

Rozpoczęło się sadzenie drzew o wysokości ponad 6 m na najwyższym tarasie Varso Tower. W przyszłym roku zakończy się budowa najwyższego budynku w Europie.

Odwiedziliśmy plac budowy Varso Tower. Prace wykończeniowe posuwają się w szybkim tempie, a widoki z najwyższego tarasu Varso Tower są spektakularne. Varso Tower to nie tylko najwyższy budynek w Unii Europejskiej, ale także wieżowiec, który będzie symbolem Warszawy.

Varso Tower, 53-piętrowy wieżowiec zaprojektowany przez architektów Foster + Partners, został zbudowany przez HB Reavis. Dach mierzy 230m, a iglica ma łączną wysokość 310m. Jest to obecnie najwyższy budynek Unii Europejskiej.

Na ostatnich piętrach zostanie otwarta restauracja i bar, z których będzie można podziwiać widok na miasto i okolice. Na szczycie wieży dostępne będą dwa publiczne tarasy widokowe. Pierwszy taras, który wzniesie się na wysokość 205 metrów, będzie otoczony zielenią. Drugi taras, który wzniesie się na wysokość 230 metrów, jest dwukrotnie wyższy od tego, który znajduje się na Pałacu Kultury i Nauki.

Na razie nie wiadomo, jaka firma będzie operatorem obu tarasów. Potencjalnych oferentów jest wielu. Firma, która wygra przetarg, będzie nie tylko obsługiwać tarasy widokowe i sprzedawać pamiątki po Varso Tower, ale także prowadzić restauracje, które planowane są na ostatnich piętrach.

Ostatnie elementy elewacji zostaną zamontowane pod koniec wakacji. Ostateczne zakończenie budowy Varso Tower planowane jest na 2022 rok.

Varso Tower w Warszawie

Varso 1 i Varso 2

Dwa niższe budynki Varso Place zostały zaprojektowane przez warszawską pracownię HRA Architekci. Mierzą one odpowiednio 90 i 81 metrów. Zostały prawie w całości wynajęte przed zakończeniem budowy wiosną 2020 roku. Są zajęte przez największych najemców, a kolejni są w trakcie wprowadzania się i odbioru powierzchni. Znajdzie się tu m.in. siedziba Banku Gospodarstwa Krajowego, Cambridge Innovation Center oraz Orsted, Nvidia, Workday. Act BSWW to kancelaria prawna. Globalna firma zajmująca się technologiami płatniczymi.

Na parterze znajduje się pasaż handlowy, w którym lokale będą uruchamiane stopniowo w ciągu najbliższych miesięcy. W środkowym budynku Varso 1 znajduje się również pierwszy w Polsce 4-gwiazdkowy hotel NYX.

Varso Place to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku budynków w Polsce. Międzynarodowa certyfikacja BREEAM na najwyższym poziomie "Outstanding" potwierdziła jakość projektu oraz standard rozwiązań proekologicznych. Budynki otrzymały również jeden z pierwszych w Polsce precertyfikatów WELL, z oceną "Gold". Ocena ta przyznawana jest przez audytorów, którzy oceniają wpływ budynków na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi. Fundacja Integracja przyznała budynkom Varso 1 i Varso 2 "Certyfikat Obiektu bez Barier".

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Lobby hotelowe – jak stworzyć niezapomniane...

Lobby hotelowe jest pierwszym miejscem, z którym spotykają się goście zaraz po...

Projektowanie hotelu - Jak stworzyć idealne...

Projektowanie Hotelu to zadanie, które wymaga zaangażowania, wyobraźni oraz dogłębnego...

7 nietypowych rzeczy, które możesz robić w...

Jakie rzeczy można robić w hotelu? Odpowiedź jest prosta: wszystko! Nie trudno w to uwierzyć -...