Polecamy

Jak zorganizować konferencję w sposób profesjonalny? Poradnik...

Jak interpretować gwiazdki hotelowe?

Usługi hotelowe

Czy usługi dodatkowe hotelu są potrzebne?

Wszystkie usługi w hotelach można podzielić na te podstawowe, wliczone w cenę i na te nadprogramowe, za które trzeba zapłacić dodatkowo. W branży hotelarskiej istnieje potężna konkurencja, przez co hotele starają się przyciągać do siebie gości wszelkimi możliwymi metodami. Rozszerzanie usług świadczonych przez hotel jest tutaj jedną z najczęściej stosowanych dróg.

Dodatkowe usługi mają już nie tylko największe i najdroższe hotele, ale także hotele mniejsze, które mają zwykle węższy wachlarz propozycji, ale lepiej dobrany. Coraz częściej też można wybierać, co będzie wliczone w rachunek, a co będzie usługa dodatkową, tak by klienci mieli możliwość złożenia dla siebie takiego pakietu usług, który pozwoli im na korzystanie z takich dodatków, jakie im najbardziej odpowiadają.

Hotel sam w sobie to oczywiście przede wszystkim usługi noclegowe i gastronomiczne. Wszystko inne to usługi dodatkowe, chociaż oczywiście czasami mogą być usługami wliczonymi w cenę noclegu. Można powiedzieć, że usługi dodatkowe to część oferty, a usługi fakultatywne to dodatek do oferty, coś obok, z czego można skorzystać przy okazji korzystania z samego noclegu, ale nie trzeba tego robić. Czy takie usługi maja realny sens? W dzisiejszych czasach coraz większa część klientów wybiera hotel w oparciu o to, co będzie on im w stanie zaoferować w ramach usług dodatkowych.

Basen hotelowy

Usługi dodatkowe

Większość usług dodatkowych oferowanych klientom hoteli nastawionych jest na wypełnianie im czasu wolnego. Coraz więcej usług dodatkowych jest też skierowanych bezpośrednio do biznesu. Klasyfikowanie tego typu usług jest jednak bardzo trudne, ponieważ jeden hotel może zaoferować daną usługę jako usługę dodatkową, inny może potraktować ją jako osobno płatną usługę fakultatywną, a jeszcze inny będzie ją dodawał tylko do niektórych pokoi lub na specjalnych warunkach. Wachlarz usług także jest niesamowicie szeroki. Bywają to usługi rekreacyjne, rozrywka, informacje, zabiegi kosmetyczne i zdrowotne oraz wiele innych.

Najważniejszy zawsze jest podział na to, co będzie się miało za darmo, a za co trzeba zapłacić. W dzisiejszych czasach niemal standardem jest możliwość korzystania z darmowego Internetu przewodowego, telewizji, organizowania transportu, przechowywania rzeczy czy parkowania przed hotelem. Wśród usług odpłatnych najczęściej znajdziemy wypożyczanie sprzętu lub zabiegi odnowy biologicznej. Z kolei wstęp na basen może być darmowy.

Istnieje tutaj wiele kontrowersji. Na przykład wspomniany parking jest zazwyczaj darmowy, ale są też hotele, które każą sobie sporo zapłacić za możliwość pozostawienia samochodu przy hotelu na parkingu strzeżonym. Z kolei wiele usług oferowanych w hotelu może być dostępnych tylko dla gości hotelowych, na przykład siłownia, ale mimo to będą to usługi dodatkowo płatne. Zawsze trzeba sprawdzić cennik.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Profesjonalne pranie foteli tapicerowanych w...

Specjalistyczne czyszczenie foteli realizowane jest przez odpowiednio przeszkolonych do tego...

W jaki sposób wybrać hotel?

W czasie wyboru hotelu należy rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii. Stosunek ceny do...

Jak przyciągnąć do hotelu gościa biznesowego?

Do luksusowych hoteli trafiają przede wszystkim klienci biznesowi, którzy odbywają właśnie...