Polecamy

Przygotowanie sali konferencyjnej

Pokój w hotelu

Poradnik

Jak zadbać o zdrowy sen? Wybieramy odpowiedni materac

Człowiek spędza w łóżku średnio 1/3 swojego życia. Sen pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Musi jednak odbywać się w odpowiednich warunkach. Jak wybrać materac, który przyniesie ciału ulgę po ciężkim dniu?

Jaki materac wybrać?

Wybierając materac, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego wypełnienie. To właśnie bowiem rodzaj wkładu wpływa na komfort wypoczynku. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wymienić można:

  • materac bonelowy (możemy również spotkać się z zapisem bonellowy) – bardziej znany w Polsce pod nazwą materac sprężynkowy. To jedna z najstarszych konstrukcji, jednak wciąż ciesząca się dużą popularnością. Jego wypełnienie tworzą sprężyny w kształcie klepsydry, które mocuje się do bazy za pomocą mocnego i sztywnego drutu.

Wśród zalet materacy bonelowych wymienia się niską cenę oraz szeroką dostępność. Co, więcej, całkiem dobrze dopasowują się do ciała.

Musimy jednak uważać na modele o podejrzanie niskiej cenie. Może to bowiem świadczyć o kiepskiej jakości materaca, co skutkować będzie tym, iż sprężyny będą „wybijać się” ku górze, ci nie wpływa pozytywnie na komfort snu. Wybierając ten model, musimy również przyzwyczaić się do efektu falowania, który jest cechą charakterystyczną materacy bonelowych.

  • materac kieszeniowy – inaczej określany woreczkowym lub kieszonkowym. Jego wkład stanowią, jak sama nazwa wskazuje, sprężyny kieszeniowe, które połączone są ze sobą cienkim woreczkiem tkaninowym. Taka konstrukcja sprawia, iż kręgosłup zyskuje wiele elastycznych punktów podparcia, a sam materac bardzo dobrze dostosowuje się do kształtu ciała.

Cechą charakterystyczną materacy kieszeniowych jest to, że każda ze sprężyn pracuje osobno, dzięki czemu materac nie hałasuje. Co więcej, uznawane są one za jedne z najbardziej trwałych produktów dostępnych na rynku.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi: wybierając ten rodzaj materaca, należy zwrócić uwagę na liczbę sprężyn. Im będzie ich więcej, tym większy komfort snu zyskamy,

  • materac lateksowy – jego wypełnienie stanowi pianka lateksowa, która powstaje z połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Wytworzona w ten sposób konstrukcja charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową. Dzięki temu materac gwarantuje wysoki komfort snu. Doskonale bowiem dopasowuje się do kształtu ciała.

Co więcej, materace lateksowe wyposażone są system otworów, dzięki czemu ich wnętrza są stale wentylowane. Wykazują również właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Zapewniają zatem wysoką higienę snu. Są zalecane alergikom,

  • materac piankowy – grupa materacy piankowych jest niejednorodna. Znajdziemy w niej bowiem zarówno tanie materace o nieskomplikowanej budowie wykonane z pianki poliuretanowej, jak i droższe modele wykorzystujące najnowsze technologie, na przykład piankę termostatyczną.

To właśnie materace wykonane z pianki termostatycznej zapewniają bardzo komfortowy sen. Materiał ten ma bowiem to do siebie, że zwiększa swą elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Z łatwością zatem dopasowuje się do kształtu ciała i gwarantuje jego odpowiednie ułożenie. Co więcej, materace te wykazują długą żywotność.

To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Liczy się nie tylko sam materiał użyty do produkcji materaca, ale również jego twardość. Rozwój technologii sprawił, iż obecnie dostępne są materace mające nie jedną, a trzy, pięć lub siedem stref twardości. Jest zatem, w czym wybierać.

Jeżeli cierpimy na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, wybór materaca powinniśmy skonsultować z ortopedą. Wówczas nie tylko zapewni on wygodny sen, ale będzie miał także właściwości lecznicze.

Podsumowując, oferta rynkowa materacy jest niezwykle szeroka. Różnią się one pomiędzy sobą materiałem użytym do produkcji czy też stopniem twardości. Wybierając odpowiedni model, wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę. Liczą się również nasze indywidualne preferencje, a także korzystny stosunek ceny do jakości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Projektowanie hotelu - Jak stworzyć idealne...

Projektowanie Hotelu to zadanie, które wymaga zaangażowania, wyobraźni oraz dogłębnego...

7 nietypowych rzeczy, które możesz robić w...

Jakie rzeczy można robić w hotelu? Odpowiedź jest prosta: wszystko! Nie trudno w to uwierzyć -...

Budowa Varso Tower - poradnik turysty

W Polsce zakończyło się największe tego typu przedsięwzięcie - projekt najwyższego wieżowca...